Од февруари олеснети рестрикциите за влез во Италија за патниците од ЕУ

Од:

Италија ќе ги олесни ограничувањата воведени поради коронавирусот за сите посетители од земјите на Европската унија од 1 февруари, соопшти Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Министерот за здравство Роберто Сперанза потпиша наредба според која на патниците од земјите на ЕУ ќе им треба само т.н зелена пропусница. Зелената пропусница потврдува вакцинација против Ковид-19, прележана болест или негативен тест.

Според министерството, наредбата на Сперанца исто така ја обновува можноста за патување до голем број неевропски туристички дестинации, вклучително и шест други дестинации: Куба, Сингапур, Турција, Тајланд (ограничено на Пукет), Оман и Француска Полинезија.

Италија вчера пријави 167.206 инфекции со коронавирус и 426 смртни случаи. Еден ден претходно беа пријавени 186.740 инфекции, а 468 починаа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс: Лудо е да се каже дека мојата улога во пандемијата на коронавирус е злокобна

Ана Ололовска

Северна Кореја информира за уште 186.000 случаи на „треска“ во епидемијата на Ковид-19

Ана Ололовска

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции