Од Ерменија во Нагорно Карабах се вратиле 4.400 лица

Од:

Околу 1.400 лица кои ги напуштија своите домови во Нагорно Карабах се вратија дома откако поминаа извесно време во Ерменија и ги чуваат руски мировници, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков.

Според руски медиуми, на брифинг во Москва, тој изјавил дека досега се вратиле вкупно 4.400 лица.

– Во четврток, на 19 ноември, уште 1.382 бегалци се вратија во Нагорно Карабах од територијата на Ерменија, во областите под контрола на руските мировни сили, рече Конашенков.

Тој додаде дека „мировниците им помагаат на локалните власти што е можно повеќе да го вратат животот во нормала“.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Ерменија хоспитализиран во Лондон поради Ковид-19

Ана Ололовска

Повеќе од 47.000 бегалци се вратија во Нагорно Карабах

Апсења на протестите во Ереван, 77 демонстранти завршија во притвор

Жарко Настоски

Азербејџан ќе почне да ја повлекува војската од Нагорно Карабах

Жарко Настоски

ВИДЕО: Нови протести во Ереван, расте притисокот за оставка на Пашинјан

Жарко Настоски

Азербејџан инвестира 1,3 милијарди долари во обновата на Карабах

Ана Ололовска