Од буџетот на САД ќе се издвојат 100 милиони долари за проект предводен од Иванка Трамп

Од:

Предлог буџетот на САД за 2020 година на американскиот претседател Доналд Трамп ќе го вклучува и глобалниот фонд за жени од 100 милиони долари со кој ќе управува неговата ќерка Иванка Трамп.

dobivaj vesti na viber

Неименуван претставник на Белата куќа изјавил дека буџетот, кој би требало да биде усвоен во понеделник, ќе вклучува и средства за Иницијативата за глобален развој и просперитет на жените.

Администрацијата на САД минатиот месец го почна владиниот проект на чело со Иванка Трамп, која инаку е советник на американскиот претседател.

 

Би можело да ве интересира

Генерал Каволи е новиот командант на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Ана Ололовска

Врховниот суд на САД ја намали надлежноста на Владата во борбата со климатските промени

А1он

ВИДЕО: Бизон нападна семејство во паркот Јелоустон

Катерина Павлова-Николовска

СЗО: Американската забрана на абортусот ќе предизвика проблеми и смртни случаи

Катерина Павлова-Николовска

Русија најави дека ќе одговори на зголемувањето на бројот на американски војници во Европа

А1он