Од 1 февруари во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Од:

Австрискиот парламент денеска изгласа задолжителна вакцинација на возрасните против Ковид-19 од 1 февруари. Австрија е првата земја во Европа која воведува задолжителна вакцинација. Пратениците гласаа за задолжителна вакцинација, што ќе важи за сите жители на возраст од 18 и повеќе години. Исклучок се бремените жени, лицата кои не можат да се вакцинираат од здравствени причини или кои закрепнале од инфекција со коронавирус во последните шест месеци.

dobivaj vesti na viber

До средината на март е планиран преоден рок без казни, а потоа високи казни до 3.600 евра.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Австрискиот министер за надворешни работи изјави дека Виена не планира да се приклучи на НАТО

А1он

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов деновиве

Ана Ололовска

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска