Обвинителството во Минхен истражува 42 случаи по извештајот за злоупотреби на деца во Католичката црква

Од:

Обвинителството во Минхен истражува 42 случаи на недолично однесување на првите луѓе на германската Католичка црква во врска со новиот извештај за злоупотреба во надбискупијата Минхен и Фрисинг.

dobivaj vesti na viber

Портпаролката на канцеларијата Ен Леидинг за ДПА потврди дека истрагата е во тек.

Леидинг изјави дека адвокатската канцеларија „Westpfahl Spilker Wastl“ (WSW), која го подготви извештајот во име на надбискупијата, доставила 41 случај до канцеларијата на јавното обвинителство во август 2021 година и уште еден во ноември 2021 година.

-Тие исклучиво се однесуваат на црковните службеници кои се уште се живи и се дадени во строго анонимен формат, рече таа.

Доколку по оваа основа „се појават сомнежи во врска со потенцијално криминално однесување на одговорните црковни водачи“, рече таа, релевантните документи ќе бидат побарани од адвокатската канцеларија и доколку е потребно ќе бидат доставени до релевантните јавни обвинителства.

-Кои норми се прекршени според кривичното право се уште се истражува, додаде таа, пренесе ДПА.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија го суспендира учеството во мировната мисија на ОН во Мали

Ана Ололовска

Греењето во јавните згради во Германија до 19 степени за да се штеди енергија

Ана Ололовска

Судар на два воза во забавен парк во Германија, повредени се најмалку 34 лица

Нивото на Рајна би можело да падне под критичниот минимум и да ја загрози индустријата

Ана Ололовска

Шолц е убеден дека Германија успешно ќе се справи со гасната криза

Ана Ололовска

Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

А1он