Обвинет поранешен командант на Гвантанамо

Од:

Поранешниот командант на базата на Гвантанамо, капетан Џон Нетлтон, е обвинет за попречување на истрагата и други прекршоци поврзани со смртта на цивил, кој работел во базата на 2015 година.

Нетлтон, исто така, е обвинет за прикривање на докази поврзани со смртта на Кристофер Тар, чие тело беше пронајдено во морето, недалеку од американската база во Куба.

Во обвинението се наведува дека Нелтон ги прикривал информациите оти тој бил во врска со сопругата на Тер и дека двајцата се истепале ноќта кога исчезнал Тар.

Капетан беше уапсен денеска во Флорида.

Неговиот адвокат рече дека не го видел обвинението и одби да го коментира случајот.

Нетлтон командувал со поморска база во Гвантанамо, но не и со затворот за осомничени терористи.

Би можело да ве интересира

Вашингтон ја суспендираше помошта од 700 милиони долари за Судан

А1он

Мајкрософт: Во САД моментално се извршуваат обемни хакерски напади од Русија

А1он

Вселенскиот патријарх Вартоломеј испишан од болница во САД

А1он

Критики за Фаучи поради наводни сурови експерименти со кученца

А1он

Калилзад: САД не извршија доволен притисок врз претседателот Гани за поделба на власта со талибанците

Ана Ололовска

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати