ОБСЕ даде добра оценка за изборите во Ерменија

Од:

Предвремените избори во Ерменија, на кои најголем број гласови освои актуелниот премиер Никол Пашинјан биле „конкурентни и добро организирани“, оцени денеска набљудувачката мисија на Организацијата за безбедност и соработка аво Европа (ОБСЕ).

Пребројувањето на гласовите беше многу транспарентно, а изборната кампања беше „демократска“, се наведува во соопштението на ОБСЕ, но исто така се изразува и жалење поради „запаливите зборови на главните кандидати“, што придонесе за „поларизација“ на општеството.

Партијата Граѓански договор на Пашинјан победи на вчерашните предвремените парламентарни избори во Ерменија. На изборите учествуваа 21 партија и четири коалиции.

Според ерменската ЦИК, партијата на Пашинјан освои 53,92 отсто од гласовите. Втор е блокот на Ерменија на поранешниот претседател Роберт Кочарјан со 21,04 отсто гласови. Третото местои припадна на коалицијата „Имам чест“ на поранешниот ерменски претседател Серж Сарксјан со 5,23 отсто, но тој мораше да го надмине прагот од седум отсто за влез во Парламентот. Сепак, ерменскиот изборен закон наложува да има најмалку три партии или коалиции во Парламентот, па во тој случај блокот на Сарксјан ќе биде парламентарна партија.

Би можело да ве интересира

С. Македонија од 1 јануари влегува во тројката на претседавачи на ОБСЕ, заедно со Шведска и Полска

Ана Ололовска

Заев – Шмид: Претседавањето на С. Македонија со ОБСЕ во 2023 е признание за политиките на соработка и дијалог

Ана Ололовска

Шмид: Очекувам земјата да ги спроведе сите препораки од ОДИХР за изборите

Ана Ололовска

Путин: Ако Русија ги напушти Советот на Европа или ОБСЕ, би можеле да следат и други земји

А1он

Затворени гласачките места во Косово

А1он

Ерменија и Азербејџан ќе ги обноват преговорите за Нагорно-Карабах

Ана Ололовска