Облечени како гладијатори се сликале со туристи во Рим, па им изнудувале пари

Од:

Полицијата во Рим уапсила тројца мажи под сомнение дека изнудувале пари од туристи, откако се фотографирале со нив во областа околу античкиот Колосеум.

Облечени како гладијатори и римски војници, осомничените им нуделе на туристите можност да се фотографираат со нив на позната туристичка дестинација во Рим. Потоа барале и до 500 евра, соопшти полицијата.

Тројката, наводно, понекогаш им се заканувала на луѓето со цел да изнуди пари.

Јавното обвинителство на двајца од нив им одреди куќен притвор, а еден од нив се уште е во полициски притвор.

Неколку странски туристи поднеле жалби во периодот од август до септември оваа година, соопшти полицијата.

Ирец им рекол на тројцата осомничени дека нема пари откако се фотографирал со нив. Потоа наводно го принудиле да подигне пари од банкоматот. Кога се вратил со 200 евра, наводно го испратиле да се врати за дополнителни 50.

Од италијански турист побарале да им предаде 40 евра, што тој го одбил. Осомничените потоа го опколиле и му се заканиле дека ќе го повредат, со што на крајот му изнудиле 150 евра.

Би можело да ве интересира

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската премиерка Мелони во посета на Либија

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он

Мафијашкиот „дон“ Матео Месина Денаро е префрлен во затвор со со максимална сигурност

Ана Ололовска