Објавена снимка од надзорната камера: Со „калашников“ пукаше кон амбасадата на Азербејџан во Иран, убиен чувар

Од:

Еден чувар е убиен, а две лица се повредени во пукање во амбасадата на Азербејџан во Иран, соопшти полицијата, како што Азербејџан го опиша како тероризам.

Напаѓачот се пробил покрај чуварот и со калашников го убил шефот на обезбедувањето, соопшти азербејџанското Министерство за надворешни работи. Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Насер Канани, остро го осуди нападот, додавајќи дека инцидентот се истражува.

Полицијата го уапси осомничениот за нападот и ги истражува неговите мотиви. Судијата Мохамад Шахрирари рече дека мотивите на напаѓачот биле лични. Тој рече дека напаѓачот рекол дека неговата сопруга отишла во амбасадата на Азербејџан во Техеран и не се вратила дома, па мислел дека е во амбасадата. Жената е по потекло од Азербејџан. На социјалните мрежи е објавено видео од нападот од надзорна камера.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека нападот е тероризам и побара сторителот брзо да се казни. Министерството за надворешни работи на Азербејџан најави дека ќе го евакуира персоналот на амбасадата поради инцидентот. Изјавите на иранските власти не укажуваат на тоа дека нападот бил политички мотивиран.

Азербејџан овој месец го назначи својот прв амбасадор во Израел, во услови на зголемени тензии со Иран. Израел има амбасада во Баку од раните 1990-ти и му пружи силна воена поддршка на Азербејџан во последниве години, вклучително и во спорот за Нагорно Карабах.

Би можело да ве интересира

Иран: Ако Израел не се смири, војната ќе се прошири во регионот

IHR: Иран го користи конфликтот во Газа како покритие за егзекуција на 127 лица

ВИДЕО: Иран претстави хиперсонична ракета, моќна да ја пробие израелската „Железна купола“

Затворената иранска нобеловка Мохамади штрајкува со глад

Израелците отидоа предалеку, ќе вовлечат и други во конфликтот предупредува претседателот на Иран

Катерина Ѓуровски

Американски Ф-16 нападнаа локации во Сирија поврзани со иранската Револуционерна гарда