Објавен аудио запис од Сергеј Скрипал првпат по несреќата

Од:

Двојниот агент Сергеј Скрипал, кој минатата година беше затруен од нервен агенс во Велика Британија, снимен е првпат по несреќата како зборува.

На 30-секундниот запис, кој го обајви руски таблоид, а кој го пренесоа светски медиуми, се слуша гласот на Скрипал како остава гласовна порака на неговата внука Викторија, а во која, на неа и на нејзината мајка Елена им го честита Денот на победата.

На снимката, тој вели дека со неговата ќерка Јулија се добри.

-Здраво Викторија, овде вујко Серјожа. Се обидов да те добијам, но не одговараш. Честитам празник, ти посакувам се најдобро. Што правите, како ти е сопругот? Честитај и празник и на мама. Ќе се слушнеме подоцна, вели во аудио записот Скрипал.

Како што се наведува, тој ја повикал Викторија на мобилниот телефон и оставил порака кога таа не се јавила.З а разлика од Јулија Скрипал, Сергеј ниту еднаш не се огласи по несреќата.

Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија беа затруени во март минатата година, за што Велика Британија ја обвини Русија, а Москва негираше вмешаност во случајот.

Би можело да ве интересира

Осум лица, меѓу кои четири деца, погинаа во пожар во станбена зграда во Краснојарск

Ана Ололовска

На Турција и е испорачан вториот дел од рускиот систем С-400

Ана Ололовска

Пацоли: Територијалниот интегритет на Косово е недопирлив и ќе го признаете порано или подоцна

Девет лица загинаа, повеќе од 20 повредени во автобуска несреќа во Русија

Медведев следниот месец во Белград на заедничка прослава на победата над фашизмот

Откако Трамп кажа дека „преговорите се мртви“ талибанците заминаа на средби во Русија