Обилните дождови предизвикаа поплави и евакуација на населението во североисточна Јапонија

Од:

На десетици илјади лица во североисточна Јапонија денеска им е наредено да се евакуираат од своите домови, откако поројните дождови предизвикаа големи поплави, соопштија локалните власти, пренесе ДПА.

Поројните дождови доведоа до прелевање на реката Могами, во префектурата Јамагата, поплавувајќи куќи и патишта.

-Во селото Окура, 540 луѓе останаа изолирани поради лизгање на земјиштето, соопшти владиниот портпарол Јошихид Суга.

Локалните жители се обидуваат да се засолнат и истовремено да ја задржат социјалната дистанца поради стравувањата од Ковид-19, додава агенцијата.

Засега нема жртви и исчезнати во Јамагата, соопштија локалните власти, додека една повозрасна жена наводно била повредена.

Според Јапонската агенција за метеорологија, во градот Нагаи за 24 часа наврнале 205 милиметри дожд, пренесе ДПА.

Би можело да ве интересира

Нагасаки: 75 години од нападот на САД со атомска бомба

А1он

Одбележани 75 години од нападот врз Хирошима

А1он

Вонредна состојба во дел од Јапонија поради коронавирусот

А1он

Јапонците масовно купуваат раствор за грло откако политичар кажал дека помага против коронавирусот

А1он

Јапонска стартап компанија измисли заштитна маска која преведува осум јазици

А1он

Во Јапонија 1.540 новозаразени, рекордно зголемување во Токио

А1он