Обама: Нападот на Париз е напад на цело човештво

Од:

Американскиот претседател Барак Обама рече дека вечерашните напади во Париз се напад на целото човештво.
-Ова е ужасен обид на тероризирање на невини луѓе. Не е напад само на Париз, туку на целото човештво, рече претседателот на САД, Барак Обама.

САД се подготвени да и пружат секаква помош на Франција, рече тој.

-Стоиме до нив во борбата против тероризмот и екстремизмот. Париз е симбол на напредокот, рече Барак Обама.
Тој кажа дека американскиот народ сочувствува со францускиот “зошто помина низ истото“. Обама рече дека не го побарал францускиот претседател Франсоа Оланд затоа што претпоставува дека е зафатен.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

Горан Наумовски

10.000 тони ѓубре на улиците на Париз

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите