Обама ја забрани продажбата на полиња со генератори на ветер

Од:

Американскиот претседател Барак Обама со декрет ја забрани продажбата на полињата со ветеро генератори во близина на американската база во Орегон, повикувајќи се на националната безбедност,соопшти Белата куќа.

Во својот декрет претседателот потврди дека продажбата на четирите полиња со ветеро генератори, кои се наоѓаат во близина на американската воена база во Орегон, би претставувало закана за националната безбедност на САД според законот од 1950 година.

Со оваа одлука се наложува на американска компанија Ралс Корпорејшн, како и на нејзината кинеска подружница Сани Груп и на потенцијалните кинески купувачи да се воздржат од продажба – купување на полињата во рок од 90 дена.

На претставничката на американскиот трезор и прецизираа дека компанијата Ралс претходно била во сопственост на кинези и е поврзан со кинеската компанија за производство на енергија од ветар, додавајќи дека ветерните турбини се поставени во близина на воздушниот простор на базата за тестирање на оружени системи за морнарицата на САД во Бордман.

Претставниците на Ралс изразија жалење поради одлуката на американскиот претседател, бидејќи проектот е можност да се создадат нови работни места во Орегон, додавајќи дека тој во никој случај не претставува закана за националната безбедност.

 

Би можело да ве интересира

Журављев: Американското оружје убива турски војници и цивили во Сирија

Ана Ололовска

Блумберг ќе ја продаде компанијата доколку биде избран за претседател на САД

Ана Ололовска

Американски медиуми: Бар размислува за оставка поради твитовите на Трамп

Ана Ололовска

Американската Влада ја забрзува изградбата на ѕидот на границата со Мексико

Ана Ололовска

САД воведоа санкции за филијала на руски Росњефт во Венецуела поради поддршка за Мадуро

Ана Ололовска

Анкета: Сандерс води меѓу демократите на национално ниво, Блумберг се квалификува за влез во дебатите

Предраг Петровиќ

Leave a Comment

14 − 1 =