Обама ги разгледува сите опции за помош на Владата во Багдад

Од:

Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека не исклучува ниту една опција, па ни воена, како помош на Владата во Багдад за да спречи џихадистите да дојдат до упориште во Ирак.

-Не исклучувам ништо, рече Обама на прашањето дали САД разгледуваат удари со беспилотни летала или било која друга акција во запирање на бунтот на џихадистите, пренесоа британските медиуми.

Во обраќањето до новинарите во Белата куќа, по средбата со австралискиот премиер Тони Абот, Обама изјави дека „САД имаат интерес да се погрижат џихадистите да не стекнат упориште во Ирак“.

Обама најави „краткорочни итни акции кои мораат воено да се направат во Ирак“ и дека неговиот тим за национална безбедност ги разгледува сите опции.

САД се подготвени да преземат воена акција доколку на неговите национално-безбедностни интереси им се заканува опасност, наведе Обама.

Би можело да ве интересира

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

Жарко Настоски

ВИДЕО: Четири жени ограбиле аптека во Сан Франциско и побегнале со украдените производи

Ана Ололовска

Бајден наложи строги правила за вакцинација за федералните службеници

Ана Ололовска

Масовно посетен фестивалот Лолапалуза во Чикаго, експертите загрижени поради ширењето на вирусот

Ана Ололовска

Работата од дома во САД ќе го зголеми економското производство за 160 милијарди долари

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

Leave a Comment

two − one =