ОАЕ: Саботирани се четири комерцијални бродови

Во близина на територијалните води на Обединети Арапски Емирати четири комерцијални бродови биле мета на саботажа, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на ОАЕ.

Во соопштението се посочува дека во инцидентот нема жртви.

Претходно, Владата на Фуџејра, членка на федерацијата ОАЕ ги демантираше медиумите, кои објавија за експлозии во пристаништето Фуџејра.

Иранската телевизија Прес повикувајќи се на либанска телевизија објави дека седум нафтени танкери се нападнати во пристаништето Фуџејра.

Би можело да ве интересира

Американците се сомневаат дека Иран запленил танкер на ОАЕ во Ормутскиот теснец

Стапува на сила договор за одбранбена соработка меѓу ОАЕ и САД

Ана Ололовска

САД тврдат дека иранската Револуционерна гарда е одговорна за нападите врз танкери во ОАЕ

Осомничен шпион за ОАЕ се самоуби во турски затвор

Ана Ололовска

Обединетите Арапски Емирапи го блокираа пристапот до Скајп

Ана Ололовска

ОАЕ на граѓаните им простува долг од 87 милиони евра

Ана Ололовска