ОАЕ: Решението за Палестинците и Израел е две држави

Од:

Министерот за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати, Абдулах бин Зајед ал-Нахјан изјави дека е најважно да се врати надежта на Палестинците и Израелците работејќи на мировно решение за две држави.

Тој тоа го изјави во заедничкото соопштение по разговорот во Берлин со министрите за надворешни работи на Израел и на Германија, Габи Ашкенази и Хајко Мас.

Ал-Нахјан разговарал со Ашкенази и за соработка во областа на енергетиката.

Средбата во Берлин е организирана поради разгледување на натамошните чекори во нормализирање на односите по потпишувањето во Вашингтон на Договорот за воспоставување дипломатски односи.

Би можело да ве интересира

Лекот „Регенерон“ против Ковид-19 пристигна во Израел, но повеќето пациенти го одбиваат

Ана Ололовска

Меркел: Германија се уште сноси одговорност за Израел

Двајца израелски министри се сретнаа со Абас во Рамалах

Ханија: Израел продолжува со политиката на окупација

Шефот на израелската дипломатија Јаир Лапид утре во историска посета на Бахреин

А1он

Чешка застарениот советски противоздушен систем ќе го замени со израелски „Спајдер“

А1он