Новоназначениот либански премиер Мустафа Адиб поднесе оставка без да формира влада

Од:

Новоназначениот либански премиер Мустафа Адиб, кој ја презеде работата за да и помогне на земјата да се крене по уништувачката експлозија во август во Бејрут, изјави дека се повлекува од функцијата без да формира нова влада, повикувајќи се на политичките пресметки во земјата, јави ДПА.

Државната новинска агенција соопшти дека Адиб оставката ја објави по средбата со либанскиот претседател Мишел Аун во палатата Баабда.

Адиб беше назначен за премиер на 31 август од страна на претседателот Аун, на местото на Хасан Диаб.

Експлозијата на 4 август уби стотици лица, оставајќи многу повеќе луѓе без покрив над главата и ја потресе земјата која и онака беше пред економски колапс, додаде ДПА.

Би можело да ве интересира

Светска банка: Економската криза во Либан е една од најтешки во последните 150 години

Ана Ололовска

Либан запре шверц на четири тони хашиш во Египет

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан

САД распишаа награда од 10 милиони долари за информации околу убиецот на бившиот либански премиер Харири

Жарко Настоски

Диаб побара итно формирање на влада во Либан

Ана Ололовска

Пет доживотни казни за убиецот на поранешниот премиер на Либан

Ана Ололовска