Ново распоредување на американски војници во Сирија

Од:

САД ќе го зголеми военото присуство во Сирија по низата помали инциденти со руските војници, што ги зголеми тензиите во таа земја.

– САД не сакаат судири со која било нација во Сирија, но, ако е потребно ќе ги браниме силите на коалицијата, изјави капетанот на американската морнарица Бил Урбан, кој не ја именува Русија.

Претходно, неименуван американски претставник соопшти дека најновиот чекор на САД е јасен сигнал дека Москва треба да го продолжи процесот на деескалација, како и дека Русија и другите страни треба да избегнуваат непрофесионални, небезбедни и провокативни акции во североисточниот дел на Сирија.

Би можело да ве интересира

Претставник на Белата куќа бил во Дамаск на тајни преговори за ослободување двајца Американци

Ана Ололовска

ХРВ бара казна за функционери од Сирија и Русија поради напади врз цивили во Сирија

Ана Ололовска

Асад: Милитанти од Сирија се борат во Нагорно-Карабах

Ана Ололовска

Се урна американски хеликоптер во северниот дел на Сирија

Ана Ололовска

Турско-руски разговори за Сирија и за Либија денеска и утре во Анкара

Ана Ололовска

Израел изведе воздушен напад врз Алепо, сириската ПВО уништила повеќе истрелани ракети

Ана Ололовска