Новиот вид на коронавирус откриен во Унгарија

Од:

Во Унгарија е откриен новиот, позаразен вид на коронавирус, кој првично е регистриран во Велика Британија, изјави денеска унгарската висока здравствена претставничка Сесилија Милер.

Таа потенцира дека новиот вид е откриен во примероци земени од тројца пациенти.

– Новата мутација е веќе откриена во соседните земји. Беше очевидно дека Унгарија нема да може да ја избегне, истакна Милер.

Би можело да ве интересира

Бројот на заразени во светот надмина 100 милиони, пандемијата ни оддалеку не е скротена

Жарко Настоски

Шпанија: Жена прогласена за мртва од ковид-19, по девет дена се вратила дома

Жарко Настоски

Научници веќе подготвуваат понапредна вакцина, вели Фаучи

Жарко Настоски

И натаму висок број новозаразени со коронавирусот во Косово

Жарко Настоски

Унгарската полиција спречи влез на повеќе од 600 мигранти

Катерина Павлова-Николовска

Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска