Новиот коронавирус закана за глобален недостиг од антибиотици

Од:

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина.

Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската унија во Кина, на тркалезната маса во Пекинг.

Вутке нагласи дека епидемијата на новиот коронавирус имала негативно влијание врз синхронизирањето на доставувањата на антибиотици во Кина.

Во меѓувреме, бројот на смртни случаи од новиот коронавирус во Кина е 1868, соопштија кинеските власти.

Би можело да ве интересира

Британија не прима патници од Индија поради коронавирусот

Жарко Настоски

Белград: Бебе старо само неколку дена почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Светот останува во вонредна состојба поради пандемијата

Жарко Настоски

Кон: Изборот е меѓу вакцината или вирусот – што подолго размислуваш, ќе згрешиш и ќе го избереш вирусот

Жарко Настоски

СЗО: Ковид-пасошите дискриминираат

Жарко Настоски

Бугарија нема да ја дава вакцината „АстраЗенека“ на жени под 60-годишна возраст

Жарко Настоски