На Украина треба да и се дозволи да влезе во НАТО веднаш штом ќе заврши војната вели новиот чешки претседател

Од:

Новоизбраниот чешки претседател Петр Павел изјави за Би-Би-Си дека на Украина треба да и се дозволи да се приклучи на НАТО штом војната ќе заврши. Пензионираниот генерал на НАТО рече дека Украина ќе биде „морално и практично подготвена“ да стане дел од алијансата штом ќе заврши конфликтот.

Павел го поддржа и Западот во снабдувањето со оружје на Украина.

„Горд сум што мојата земја беше една од првите што обезбеди значителна воена помош за Украина. Веројатно многу малку луѓе можеа да замислат дека западните земји ќе бидат подготвени да и снабдат на Украина модерни борбени тенкови или артилериски или противвоздушни системи со долг дострел “, истакна тој.

Сепак, тој тврди дека се уште тоа не е доволно, со оглед на ресурсите на руската армија.

„Немаме алтернатива. Ако ја оставиме Украина без помош, тие најверојатно ќе ја изгубат оваа војна. А ако изгубат – сите губиме“, заклучи тој.

Би можело да ве интересира

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стрелков: Го советувам Путин да замолчи и да не ја отвора устата

Ана Ололовска

Русија бара работници за изградба на утврдувања на Крим – дневница до 90 долари

Путин: Британија најави испраќање тенкови и гранати со осиромашен ураниум, ако тоа се случи, ќе одговориме

Ана Ололовска

Шојгу: Можен е нуклеарен судир меѓу Русија и Западот

Ана Ололовска

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска