Нови студии: Океаните се дом за стотици илјади вируси

Од:

Во океаните, според најновите истражувања, живеат речиси 200.000 вида на вируси.

Истражувачите во океаните од Северниот до Јужниот пол откриле вируси длабочина од 4.000 метри.

Иако повеќето се безопасни за луѓето, тие можат да го заразат морскиот свет, вклучувајќи ги и китовите и раковите.

Истражувачите од Државниот универзитет во Охајо составија мапа на вируси во светот што се пронајдени во море врз основа на примероци од морска вода со речиси 80 локации ширум светот. Количината на вируси е речиси 12 пати повисока отколку што претходно се сметало. Научниците биле изненадени кога откриле дека вирусите во море може да се поделат на само пет групи, врз основа на локацијата и длабочината каде се наоѓаат.

-Кога ги испитувавме вирусите од секоја група, пронајдовме докази за генетска адаптација на различни делови од океанот, вели истражувачот Ен Грегори од КУ Левен, Белгија.

Друго изненадување за истражувачкиот тим било дека на Арктикот има голем број на различни вируси. Претходно научниците мислеа дека топлината позитивно влијае на разновидноста на вируси, така што најразлични групи би можеле да најдат околу екваторот.

Во литар морска вода обично се содржат милијарди вируси – од кои огромното мнозинство не се познати. И според најновите мерења, 90 проценти од вирусите во океаните не може да се класифицираат во одредена група која е веќе позната во науката.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 30 светски лидери потпишаа апел за зачувување на климата

Ана Ололовска

ЕСА: Астероид в сабота ќе помине покрај Земјата

Ана Ололовска

СЗО: На секои 40 секунди некој во светот си го одзема животот

Ана Ололовска

Експерти: Маларијата може да се искорени до 2050 година

Ана Ололовска

Во богатите земји најмногу се умира од рак

Ана Ололовска

Токио – најбебзеден град во светот, Амстердам – во Европа

Ана Ололовска