Нови протести во Тбилиси

Од:

Околу 1.500 демонстранти синоќа протестираа пред зградата на грузискиот Парламент.

Најмалку 240 лица се повредени при протестите во четвртокот, кои беа организирани поради присуство на пратеникот во Долниот дом на рускиот Парламент, Сергеј Гаврилов на годишната седница на Интерпарламентарното собрание на православието.

Еден ден по протестите претседателот на грузискиот Парламент, Иракил Кобакиѕе поднесе оставка.

Протести беа одржани и во петокот, а демонстрантите ја критикуваат Владата за премногу пријателскиот однос кон Русија и бараат вонредни парламентарни избори.

Во меѓувреме, Москва ги суспендира патничките летови на грузиските авиокомпании во Русија, а претседателот Владимир Путин потпиша указ за привремена забрана на патнички летови од Русија за Москва.

Би можело да ве интересира

Вучиќ од Париз: Маските паднаа, насилниците ќе бидат казнети

А1он

ВИДЕО: Пред српскиот Парламент се „брани“ Косово, во Нови Сад демонстрантите се обидоа да го блокираат автопатот

Горјан Грнчаровски

ВИДЕО: Турната и фрлена во океанот статуа на Колумбо во Балтимор

ВИДЕО: Хаос во Будва – полицијата фрли солзавец во спортска сала, Царевиќ пак уапсен

А1он

Судири меѓу полицијата и демонстрантите на протест поради економската состојба во Тунис

А1он

Илјадници здравствени работници во Шпанија протестираа против приватизација на здравството

А1он