Нови протести против Нетанјаху во Ерусалим

Од:

Неколку илјади демонстранти во Ерусалим синоќа се собраа пред резиденцијата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, барајќи ја неговата оставка.

Слични протести во последните неколку недели се одржуваа и против „владината корупција“ и повремено ескалираа во остри судири со полицијата.

Околу 5.000 лица синоќа ја бараа оставката на Нетанјаху, кој во три одделни афери е обвинет за корупција, измама и злоупотреба на довербата.

Демонстрантите, исто така, тврдат и дека тој лошо управување со епидемијата на коронавирусот и ја ограничува демократијата, пренесува Хина.

Минатата недела беше донесен закон со кој владата доби посебни овластувања да се бори против Ковид-19 до јуни 2021 година, со кој се ограничи контролата на парламентот врз одлуките на владата.

Со повеќе од 60.000 заразени и 455 мртви од Ковид-19 Израел во последните денови има повеќе од илјада нови случаи дневно.

Би можело да ве интересира

Израелскиот амбасадор во Србија: Веќе го признавме Косово на 4 септември

А1он

Илјадници Израелци на протест против Нетанјаху и покрај забраната за собирања

Ана Ололовска

Израел воведува тринеделен карантин

Ана Ололовска

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Абас: Нема мир на Блиски Исток се додека страдаат Палестинците

Ана Ололовска

Израелската армија бомбардираше цели на Хамас во појасот Газа

Ана Ололовска