ВИДЕО: Нови протести и судири во Барселона

Од:

Неколку стотици приврзаници на независноста на Каталонија синоќа повторно, по седми пат, протестираа на улиците на Барселона поради неодамнешната пресуда на сепаратистичките лидери.

Една група демонстранти ја блокираше улицата во близина на седиштето на шпанската влада во Каталонија, а друга група ја блокираше големата Авенија Меридијан во источниот дел на градот.

Како што пренесуваат шпанските медиуми, немало знаци на насилство како во претходните денови.

„Ние сме луѓе на мирот“, пишуваше на еден од транспарентите што го носеа демонстрантите.

Вршителот на должноста министер за полиција Фернандо Гранде-Марласка вчера изјави дека во судирите досега биле повредени 288 полицајци, уапсени 194 лица и оштетени се 267 полициски возила. Исто така, повредени се неколку стотици демонстранти.

Градоначалникот на Барселона, Ада Колау изјави дека еден полицаец и еден демонстрант се во критична состојба и дека неколку лица го изгубиле едното око, бидејќи биле погодени од гумени куршуми испукани од полицијата.

Би можело да ве интересира

Кориера дела Сера: Во битката со коронавирусот победија посиромашните европски земји

А1он

Шпанија/Ковид-19: Вонредната состојба продолжена до 7 јуни

Ана Ололовска

Во Шпанија задолжително носење маски

Ана Ололовска

Шпанија дозволи летови од Италија

Ана Ололовска

Затворена мртовечницата во Барселона во која имаше неколку илјади жртви на коронавирусот

А1он

Шпанската крајбрежна стража спаси 49 мигранти во близина на Канарски Острови

А1он