Нови наоди: Колку ве штитат од тешките последици на омикрон две дози вакцина, а колку бустер

Од:

Хрватската Агенција за лекови и медицински помагала (ХАЛМЕД) ги објави најновите наоди на Европската агенција за лекови (ЕМА) за ефикасноста на вакцините против омикрон сојот на коронавирус.

dobivaj vesti na viber

„Иако варијантата омикрон се покажува како позаразна од другите варијанти на вирусот САРС-КоВ-2, студиите од Јужна Африка, Обединетото Кралство и некои земји-членки на ЕУ укажуваат на помал ризик од хоспитализација по инфекцијата со варијантата омикрон“, објави објави ХАЛМЕД.

„Врз основа на предметните студии, моментално се проценува дека варијантата омикрон претставува помеѓу една третина и една половина од ризикот во споредба со варијантата делта“, се вели во соопштението на ХАЛМЕД.

„Ефикасноста на вакцината е помала со омикрон отколку со другите варијанти“

„Неодамнешните студии покажуваат дека ефективноста на вакцината против симптоматска болест е помала со омикрон отколку со другите варијанти и слабее со текот на времето. Како резултат на тоа, повеќе вакцинирани луѓе веројатно ќе развијат болест предизвикана од варијантата омикрон“, објави ХАЛМЕД.

„Сепак, сегашните студии покажуваат и дека вакцинацијата продолжува да обезбедува високо ниво на заштита од тешка болест и хоспитализација поврзана со варијантата омикрон. и не примиле бустер доза. Најновите докази, кои вклучуваат податоци за ефикасноста на вакцините во општа употреба (податоци од реалниот свет), исто така сугерираат дека луѓето кои примиле бустер доза од вакцината се подобро заштитени од луѓето кои ја завршиле примарната вакцинација и не примиле бустер доза“, се наведува во наодите на ЕМА што ги објави ХАЛМЕД.

„Податоците од Јужна Африка покажуваат дека луѓето кои примиле две дози вакцина против Ковид-19 имаат до 70% заштита од хоспитализација. Слични податоци од Обединетото Кралство покажуваат дека, иако заштитата опаѓа неколку месеци по вакцинацијата, заштитата од хоспитализација повторно се зголемува до 90 % по администрација на бустер доза“, наведува ХАЛМЕД.

„ЕМА нагласува дека вакцинацијата останува клучен дел од пристапот за борба против актуелната пандемија. Во согласност со препораките на националните власти, треба да се продолжат напорите за да се обезбеди што поголем број делумно вакцинирани и невакцинирани лица да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19 и да се забрза примената на бустер дозата, наведува ХАЛМЕД.

Би можело да ве интересира

Околу 28.500 Грци примиле терапија за Ковид-19 со антивирусниот лек „Паксловид“

Северна Кореја прогласи победа над коронавирусот и го обвини Сеул за избувнувањето

Ана Ололовска

Во Србија реално петпати е поголем бројот на заразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

Објавени се вознемирувачки снимки од разговорот на починатиот хрватски новинар Владимир Матијаниќ со дежурните лекари

Горан Наумовски

За една седмица над 122.000 заразени и 355 починати од Ковид-19 во Грција

Горан Наумовски