Нов дневен рекорд во САД – 47.000 позитивни на коронавирус

Од:

Рекорден број новооткриени случаи на Ковид-19, 47.000, е забележан во САД во изминатите 24 часа, соопштија американските власти. Најмногу нови случаи се евидентирани во сојузните држави Аризона, Тексас и Калифорнија, иако има драстичен скок и во Флорида, Џорџија и Јужна Каролина.

Растечкиот број на позитивни случаи на заразени со коронавирусот ширум САД го принуди доктор Ентони Фаучи, шефот на Националниот Институт за алергии и инфективни заболувања, пред сенатската комисија да предупреди дека актуелната стапка на нови инфекции може да се удвои на 100.000 дневно, ако не запре трендот од моментов.

-Очигледнo се движиме во погрешна насока, рече д-р Фаучи.

Тој предупреди дека фокусот врз сојузните држави коишто минуваат низ најголем скок во бројот на нови случаи ја става „под ризик целата држава“.

Во време кога доктор Фаучи сведочеше на Капитол Хил, на гувернерите од Њујорк, Њу Џерси и Конектикат им се придружија уште осум сојузни држави – Калифорнија, Џорџија, Ајдахо, Ајова, Луизијана, Мисисипи, Невада и Тенеси на претходната листа, чии посетители мора да бидат ставени во задолжителен 14-дневен карантин.

САД се земја со најголем број заразени од коронавирус во светот, со преку 2.6 милиони случаи, а досега од Ковид-19 починаа околу 127.000 луѓе.

Би можело да ве интересира

Путин објави дека руската вакцина за Ковид-19 е регистрирана, неговата ќерка веќе ја примила

А1он

Грција го ограничува работното време на угостителските објекти

А1он

Децата во Србија ќе одат на училиште со скратени часови

ВИДЕО: Познатата актерка почна да ја губи косата, откако прележа Ковид-19

А1он

Во светот над 20 милиони заразени од почетокот на пандемијата

А1он

Во Шведска во јули остар пад на бројот на нови случаи, епидемиолозите изненадени

А1он