Нова жртва на протестите во Турција

Од:

Бројот на жртви во судирот при протестите кои што овие две недели се случуваат во Турција се искачи на пет, откако повредениот демонстрант почина.

Етер Сарисулук (26), кој со денови беше поврзан на апарати, денеска почина, изјави неговиот адвокат Сема Аксој.

Починатиот бил погоден во глава, при протестите во Анкара, на 1-ви јуни.

Демонстрантите и понатаму се собираат во истамбулскиот парк Гези, недалеку од плоштадот Таксим и покрај тоа што владата вчера предложи да се одржи референдум за планови и средување на Истанбул.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

13 − 3 =