Нова дрога се шири низ Лос Анџелес: Дилерите мешаат лекови за животни со кокаин и хероин, а луѓето шетаат низ градот како зомби и лежат по улиците

Од:

Во последните децении, Лос Анџелес стана препознатлив како град на филмската индустрија и град во кој живеат многу познати филмски и музички ѕвезди. Денес, овој мултимилионски град на западниот брег на САД се справува со епидемија предизвикана од лекот ксилазин што јаде месо, а кој градските власти велат дека го зафатил градот. Во градот оваа дрога ја нарекуваат и „дрога за зомби“, а како што пишува британски Дејли Меил, станува збор за ветеринарен лек одобрен во Америка, кој се користи за смирување на кравите и коњите.

Дилерите често го мешаат со кокаин и хероин, а сега таа дрога го преплави градот. Како што се испоставува, овој ветеринарен лек најчесто се користи за намалување на количината на фентанил, смртоносен моќен синтетички опиоид кој убива десетици илјади Американци секоја година. Дополнителен проблем е што оваа дрога во која луѓето се шетаат низ градот како зомби, стуткани, лежат на земја, всушност е технички легална супстанца, па градските власти сега очајнички се обидуваат да ја потиснат неговата употреба. Интервенираа и ДЕА и здравствените власти на округот, кои издадоа предупредувања против употребата на лекот.

„Кога се комбинира со опиоиди како фентанил, како што често се случува, ксилазин ги зголемува опасни по живот ефекти на респираторната депресија (забавување или запирање на дишењето) предизвикани од опиоиди, зголемувајќи го ризикот од предозирање и смрт“, велат официјалните лица.

Би можело да ве интересира

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

Дугар одлежа две децении затвор, а потоа брат му близнак му подари слобода

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Калифорнија

(ВИДЕО) Тешка несреќа во Илиноис: Се преврте камион кој превезуваше амонијак, не се знае колку луѓе загинале

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Насилство во Мичиген: Ученичка со стол удри наставничка по глава