Нов земјотрес во источна Турција

Од:

Нов, силен земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала го потресе подрачјето на 25 километри јужно од Малатја во источна Турција.

Според ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од 10 километри, а граѓаните пријавиле дека тресењето на земјата го почувствувале и на 100 километри оддалеченост од епицентарот.

Би можело да ве интересира

Ердоган и Киличдароглу не сакаат Турција да е „магацин“ за сириските бегалци

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Земјотрес во Романија, трет во последните 24 часа

Третопласираниот кандидат од првиот круг го поддржа Ердоган

Ана Ололовска

Силен земјотрес ја погоди областа во Тихиот Океан југоисточно од Нова Каледонија

Киличдароглу: Ердоган намерно пушти милиони бегалци во Турција

Ана Ололовска