Нов Зеланд: Уште една евакуација поради полициска истрага

Полицијата во Нов Зеланд соопшти дека нивната истрага за напaдот врз две џамии во Красјтчрч се проширила на локации во Данедин на 360 км јужно и дека е извршена евакуација на граѓани oд една локација.

Во соопштение на полицијата не се наведени друиги детали.

Локалните медиуми јавуваат дека акцијата на полицијата е поради тоа што возилата користени во денешниот напад во Крајстчрч биле од тој град.

Би можело да ве интересира

По Крајстчрч, Новозеланѓаните предадоа повеќе од 10 илјади парчиња оружје

ВИДЕО: Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Ана Ололовска

Првата акција за откуп на оружје е организирана во Крајстчрч

Ана Ололовска

Силен земјотрес регистриран на архипелагот Кермадек

Ана Ололовска

Во Нов Зеланд тревога по земјотресот во океанот: Се очекуваат невообичаено силни струи

Ана Ололовска

Напаѓачот од Крајстчрч се изјасни за невин