Нов Зеланд: Убиецот од Крајстчрч бара да го одржи завршниот збор во Судот

Од:

Австралиецот Брентон Тарант, кој пред Суд се изјасни за виновен за убиството на 51 исламски верник за време на молитва во две џамии во Крајстчрч на Нов Зеланд во март 2019 година, побара сам да го одржи завршниот збор, пред изрекувањето на пресудата, соопшти надлежниот суд.

Тарант е обвинет за 51 убиство, 40 обиди за убиство и терористички напад, а неговото признание го направи непотребно судењето, кое требаше да почне во јуни,

Сепак, признавањето на вината и одлуката да го одржи последниот збор нема да влијаат на изрекувањето на казната, закажано за 24 август.

Адвокатите на Тарант велат дека одлуката на нивниот клиент не значи дека е нарушен нивниот однос, затоа што барањето на обвинетиот е во согласност со неговите законски права.

Би можело да ве интересира

Во Нов Зеланд ублажени мерките против коронавирусот

Ана Ололовска

Во поголемиот дел од Нов Зеланд укинати рестриктивните мерки

Ана Ололовска

Нов Зеланд ги укинува рестрикциите на 21 септември

Ана Ололовска

Ковид-19: Смртен случај на Нов Зеланд после три месеци

Ана Ололовска

Затворена Берзата на Нов Зеланд поради кибер напади

Ана Ололовска

Напаѓачот од Крајстчрч планирал и трет напад

Ана Ололовска