Нов Зеланд: Оукланд губи 22 милиони долари дневно поради карантинот

Од:

Градоначалникот на Оукланд, Фил Гоф денеска ги повика жителите да се вакцинираат откако најголемиот град на Нов Зеланд за време на викендот влезе во четвртата блокада од почетокот на пандемијата на Ковид-19, а загубите на градот поради рестриктивните мерки се речиси 22 милиони на ден.

Премиерката Џасинда Ардерн воведе седумдневна блокада на градот со два милиони жители поради еден случај на коронавирусот, нагласувајќи дека „подобро е да се спречи отколку да се лекува“.

Поради ваквиот пристап, многу светски експерти му оддадоа признание на Нов Зеланд за еден од најдобрите начини да се одбранат од коронавирусот во светот. Сепак на некои граѓани не им се допадна последната блокада и ја критикуваа одлуката на социјалните мрежи.

Фил Гоф рече дека градот ќе изгуби околу 200 работни места и 21,7 милиони долари на ден поради блокадата.

– Приоритет мора да ни бидат вакцини во Оукланд со цел да се спречат идни блокади, да се заштитат работните места и приходите и да се осигура дека Оукланд може да учествува во економското закрепнување на земјата, рече Гоф.

Според последната блокада, спортските и културните настани се откажани или одложени, а дојде и до сообраќаен колапс бидејќи луѓето во петокот при враќањето дома од работа мораа со часови да поминуваат низ полициски контролни пунктови.

Од почетокот на пандемијата, Нов Зеланд регистрира повеќе од 2.000 случаи на ковид-19, и 26 починати од болеста.

Би можело да ве интересира

Во Нов Зеланд јуни годинава беше најтоплиот во последните 110 години

Ана Ололовска

Велингтон затворен уште два дена

Ана Ололовска

Нов Зеланд потписник на вселенскиот договор со НАСА

Ана Ололовска

Ардерн: Односите на Нов Зеланд со Кина стануваат сè покомплексни

Продавница во која ништо не се плаќа отворена на Нов Зеланд

Жарко Настоски

Нов Зеланд ја зголемува минималната дневница и даноците за богатите

Ана Ололовска