Нов Зеланд: Оукланд губи 22 милиони долари дневно поради карантинот

Од:

Градоначалникот на Оукланд, Фил Гоф денеска ги повика жителите да се вакцинираат откако најголемиот град на Нов Зеланд за време на викендот влезе во четвртата блокада од почетокот на пандемијата на Ковид-19, а загубите на градот поради рестриктивните мерки се речиси 22 милиони на ден.

dobivaj vesti na viber

Премиерката Џасинда Ардерн воведе седумдневна блокада на градот со два милиони жители поради еден случај на коронавирусот, нагласувајќи дека „подобро е да се спречи отколку да се лекува“.

Поради ваквиот пристап, многу светски експерти му оддадоа признание на Нов Зеланд за еден од најдобрите начини да се одбранат од коронавирусот во светот. Сепак на некои граѓани не им се допадна последната блокада и ја критикуваа одлуката на социјалните мрежи.

Фил Гоф рече дека градот ќе изгуби околу 200 работни места и 21,7 милиони долари на ден поради блокадата.

– Приоритет мора да ни бидат вакцини во Оукланд со цел да се спречат идни блокади, да се заштитат работните места и приходите и да се осигура дека Оукланд може да учествува во економското закрепнување на земјата, рече Гоф.

Според последната блокада, спортските и културните настани се откажани или одложени, а дојде и до сообраќаен колапс бидејќи луѓето во петокот при враќањето дома од работа мораа со часови да поминуваат низ полициски контролни пунктови.

Од почетокот на пандемијата, Нов Зеланд регистрира повеќе од 2.000 случаи на ковид-19, и 26 починати од болеста.

Би можело да ве интересира

Џиновски вулкан може да еруптира во секој момент: Последиците би ги почувствувале сите

А1он

Пронајдена жената осомничена за убиството на две деца пронајдени во куфери

А1он

Ардерн: Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро

А1он

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Несреќа во Нов Зеланд: Пет лица загинаа откако кит превртел чамец

Новозеландската полиција идентификува деца чии останки биле пронајдени во стари куфери: Биле мртви три или четири години

А1он