Нов Зеланд ги заостри мерките поради девет случаи на омикрон

Од:

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн ја откажа својата венчавка откако воведе нови епидемиолошки ограничувања, соочена со ширењето на омикрон сојот на Ковид-19 во земјата.

dobivaj vesti na viber

Нов Зеланд од недела на полноќ воведе правила за маски и ги ограничува собирањата бидејќи девет позитивни случаи покажаа дека дошло до локална трансмисија на новата варијанта на вирусот.

Станува збор за семејство кое се вратило во Нелсон на Јужниот остров откако било на свадба во Окленд на Северниот остров, но и на други настани. Членовите на семејството и стјуардесите од авионот со кој патувале се покажале позитивни.

Островската држава од полноќ во недела преминува во црвено, највисоко ниво на тревога, што значи повеќе носење маски и ограничување на собирите на 100 целосно вакцинирани лица во затворени угостителски објекти како што се барови и ресторани и на настани како што се свадби.

Премиерката на прес-конференцијата рече дека црвеното ниво не значи локдаун и дека жителите сепак ќе можат да ги посетуваат семејството и пријателите и да патуваат низ земјата.

За нејзината венчавка таа рече дека нема да се одржи, додавајќи дека жали за секој што доживеал слично сценарио. На прашањето што мисли за откажувањето, таа рече „Таков е животот“. Ардерн заклучи дека не се разликува од илјадници други жители на Нов Зеланд кои претрпеле многу потешки последици.

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска