Нов Зеланд: 12-годишно дете стана татко

12-годишно дете од Оукланд стана најмладиот татко во Нов Зеланд.

Неговото дете било родено од 36-годишната мајка на негов пријател соученик.

Весникот “New Zeeland Herald” забележува дека законот не овозможува жената да биде обвинета за разврат на малолетник.

Директорот на училиштето во кое учи малолетниот татко, им раскажал на новинарите за случајот, кој всушност се случил минатата година. Идниот татко се обратил кон него за помош.

“На Вас тоа едвај ќе ви се допадне”, рекол ученикот пред да раскаже за своите сексуални контакти со мајката на својот пријател. Според зборовите на директорот момчето сакало, но не знаело како “да се стави крај на оваа приказна”. Тогаш рекоа дека еден ден неговиот пријател предложил да избегаат од часови и дваму предложила пиво на пријателот на својот син, а потоа го соблекла. Врската траела неколку месеци.

Роденото дете е предадено на социјалните служби. Психолози и социјални работници работат и со младиот родител. Министерката за правда Џудит Колинз ветила дека ќе го преиспита дело кој допушта обвинение за насилство над малолетни само спрема мажите.

Би можело да ве интересира

По Крајстчрч, Новозеланѓаните предадоа повеќе од 10 илјади парчиња оружје

ВИДЕО: Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Ана Ололовска

Првата акција за откуп на оружје е организирана во Крајстчрч

Ана Ололовска

Силен земјотрес регистриран на архипелагот Кермадек

Ана Ололовска

Во Нов Зеланд тревога по земјотресот во океанот: Се очекуваат невообичаено силни струи

Ана Ололовска

Напаѓачот од Крајстчрч се изјасни за невин

Leave a Comment

three + 11 =