Нов тајфун ја погоди Јужна Кореја

Од:

Тајфун го погоди јужниот дел на Јужна Кореја и тоа само неколку денови откако во претходната бура загинаа или исчезнаа 20 луѓе.

dobivaj vesti na viber

Јужна Кореја издаде предупредување за тајфун во многу делови поради силниот ветер и големиот дожд кои ги носи „Тембин“.

Повеќе од 170 летови се откажани.

Осум рибари загинаа, а 18 се спасени. Новото невреме ја спречува понатамошната потрага по седум исчезнати рибари од два кинески бродови.

Се очекува тајфунот Тембин да се намали кога ќе стигне до Северна Кореја.

Повеќе од 170 луѓе загинаа во Северна Кореја во поплавите кон крајот на јуни, а десетици илјади домови беа уништени.

Би можело да ве интересира

Шерман разговараше со корејски и јапонски министри за Северна Кореја, војната во Украина

А1он

ВИДЕО: Апокалипса во САД, поплавите однесоа речиси 50 жртви

Во поплавите во Турција досега настрадаа најмалку 27 лица

А1он

ОН: Во Јужен Судан 90.000 луѓе погодени од поплави

Во текот на монсунските дождови во Индија починаа повеќе од 160 лица, неколку десетици заробени под свлечишта

Германец даруваше милион евра за настраданите во поплавите

Leave a Comment

seven + eight =