Нов ракетен напад врз воздушна база со американски војници во Ирак

Од:

Три ракети денеска погодија ирачка воздушна база во која има и американски војници, без да предизвикаат жртви, изјави портпаролот на коалицијата предводена од САД.

Полковник Вејн Марото, портпарол на меѓународната коалиција во Ирак, објави на Твитер дека базата Аин ал-Асад била „нападната од три ракети“ рано попладне.

„Ракетите паднаа во базата. Нема повредени, а штетата се проценува”, напиша Марото.

Нападот врз Аин ал Асад во западната провинција Анбар е последен во низата напади врз американски трупи во Ирак, за кои Вашингтон ги обвинува милициите поврзани со Иран.

Американските сили, чии 2.500 војници се стационирани во Ирак како дел од меѓународната коалиција за борба против џихадистичката група Исламска држава, се нападнати повеќе од 40 пати оваа година.

Досега ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот, кој се случи една недела по смртоносните воздушни напади на САД врз проиранските борци и во Ирак и во Сирија.

Пентагон соопшти дека рациите се одговор на нападите против американските интереси, а државниот секретар Ентони Блинкен рече дека тие испратиле „јасна порака“ да запрат нападите врз американските сили.

Би можело да ве интересира

Османи формира работна група за приклучување на Македонија кон програмата на САД за укинување на визите

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он

Вашингтон подготвен за протести на приврзаници на Трамп

А1он

ВИДЕО: Нов проблем за Бајден, илјадници миграни чекаат под мост во Тексас