Нов колапс на Инстаграм и Фејсбук ширум светот

Од:

Корисниците на Инстаграм и Фејсбук од голем број земји денеска повторно се пожалија на големи прекини, јави Интѕернет страницата Downdetector, која ги следи прекините и неправилностите во работата на популарните интернет мрежи.

Проблеми најчесто пријавуваат корисници од САД, Франција, Германија, Велика Британија, Канада, Полска, Русија и други земји.

Според Downdetector, проблемите со Инстаграм главно се поврзани со работата на апликацијата, како и поврзувањето со серверот и вчитувањето на страницата. Проблемите на Фејсбук, пак, главно се поврзани со работата на страницата и тешкотиите при најавување на налозите.

Би можело да ве интересира

Канаѓаните немаат пристап до Фејсбук и Инстаграм

Волстрит џурнал: Закерберг отпушта илјадници вработени од Мета платформс

Ана Ололовска

Пад на приходите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“

ФТ: Европски официјални лица побараа од Фејсбук и Твитер да затворат профили на повеќе од 100 руски амбасади и државни институции

Ана Ололовска

Русија го забранува Инстаграм, а Мета сака да ја прогласи за екстремистичка организација

Твитер недостапен во Русија, проблеми и со Фејсбук и Инстаграм

Ана Ололовска