Нов израелски воен напад врз Сирија, целта наводно биле ирански воздушни бази

Од:

Израел гаѓаше пунктови во сириската провинција Хомс рано во неделата, соопшти сириското Министерство за одбрана, додека западните разузнавачки извори рекоа дека нападите погодиле голем број воздушни бази во централниот регион на земјата, каде што е стациониран ирански воен персонал.

Израелската војска одби да го коментира извештајот за последниот напад во Сирија, трет од четвртокот и еден ден по друг напад во петокот во кој загина офицер на Иранската револуционерна гарда, соопшти гардата.

Два западни разузнавачки извори рекоа дека цел на ракетните напади биле воздушната база Т4, која се наоѓа западно од античкиот град Палмира, и аеродромот Ал Даба во близина на градот Ал Кусаир, во близина на либанската граница, каде што Хезболах е поддржан од Иран.

Ирански воен персонал со борци на либански Хезболах е стациониран на двата аеродроми и има силно проиранско присуство во областа на провинцијата Хомс, велат изворите. Извор од сириската војска за државните медиуми изјави дека ударите предизвикале материјална штета и дека петмина воени лица се повредени.

Израел со години извршува напади врз цели поврзани со Иран во Сирија, каде што влијанието на Техеран се зголеми откако почна да го поддржува претседателот Башар ал Асад во конфликтот што започна во 2011 година по бруталното задушување на мирните демонстранти.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Американците објавија снимка: Русите го соборија нашето беспилотно летало над Сирија

(ВИДЕО)Сериозен инцидент: Три руски Су-35 пресретнаа американско беспилотно летало

ВИДЕО: Руски воени авиони во близок контакт со американски дронови над Сирија

Катерина Ѓуровски

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

ВИДЕО: Израел ја ракетираше Сирија

Одмазда за нападот со беспилотни летала – aмерикански авиони ги гаѓаа иранските бази во Сирија