Нов црн рекорд во Италија, над 19.000 заразени во еден ден

Од:

Во Италија во последните 24 часа се потврдени 19.143 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, соопшти Министерството за здравство.

Претходниот рекорд беше вчера, кога имаше 16.079 новоинфицирани.

Во Италија, која беше посебно погодена од коронавирусот оваа пролет, од почетокот на епидемијата потврдени се 484.869 случаи на Ковид-19, а починале 37.059 лица.

Би можело да ве интересира

Мишел: Светот е неподготвен, потребен е договор за пандемии

Ана Ололовска

Фејсбук ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

Гејтс: Состојбата се очекува да се нормализира до пролет

Ана Ололовска

Бајден: Ќе се вакцинирам јавно кога Фаучи ќе каже дека е сигурно

Ана Ололовска

Собјанин: Москва подготвена за вакцинација, почнува пријавување на граѓаните

Ана Ололовска

ЕХФ го одложи мечот Вардар – ПСЖ поради коронавирусот во редовите на црвено-црните

Жарко Настоски