Нов црн рекорд во Индија, речиси 4.000 луѓе починаа од Ковид-19 во изминатиот ден

Од:

Индија регистрираше рекордни 3.780 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, јави ДПА, повикувајќи се на индиското Министерство за здравство.

Во истиот период потврдени се 382.000 нови случаи, што значи дека во апсолутна бројки Индија е земја која е најпогодена од пандемијата по САД. Вкупниот број на заразени во земјата е веќе над 20,6 милиони луѓе. Според експертите, реалниот број на смртни случаи е значително поголем од официјалниот.

Во меѓувреме, авион А400М на германските вооружени сили полета за Индија, натоварен со медицинска опрема за да помогне во борбата против коронавирусот.

Во авионот има и делови за специјални мобилни уреди за производство на кислород. Опремата се очекува утре да пристигне во Индија, бидејќи авионот прво ќе слета во Абу Даби.

Вториот германски воен авион А400М ќе полета на 6 мај, потсетува ДПА.

Би можело да ве интересира

Коронавирусот нагло почна пак да се шири во Москва, градоначалникот се сомнева во нова мутација

Жарко Настоски

Актерот Славко Штимац е во болница, има Ковид-19 и пневмонија

Жарко Настоски

СЗО: Tретиот бран на пандемијата ќе удри пожестоко врз Африка

Жарко Настоски

Над 600.000 луѓе во САД досега починаа од Ковид-19

Жарко Настоски

Словенците прогласија крај на епидемијата, ама мерките и натаму ќе важат

Жарко Настоски

Во Израел укинуваат задолжително носење заштитни маски

Ана Ололовска