Нов бран корона се заканува да ја поплави Европа, бројот на заразени се зголемува

Од:

Податоците на Светската здравствена организација објавени во средата покажаа дека бројот на заразени лица во ЕУ минатата недела достигна 1,5 милиони, 8 отсто повеќе од претходната недела.

dobivaj vesti na viber

Новиот бран на коронавирусот се заканува да ја поплави Европа, а експертите за јавно здравје предупредуваат дека дополнителните видови вакцини ќе предизвикаат збунетост кај оние кои ги примаат, пренесува Ројтерс.

Варијантите на Омикрон кои беа најдоминантни ова лето сè уште стојат зад поголемиот дел од инфекциите во Европската унија и Велика Британија, но додека бројот на тестирани луѓе се намалува, бројот на заразени се зголемува.

Научниците следат стотици нови форми на омикрони, изјавија претставници на Светската здравствена организација (СЗО) оваа недела.

Податоците на Светската здравствена организација објавени во средата покажуваат дека бројот на заразени лица во ЕУ минатата недела достигна 1,5 милиони, 8 отсто повеќе од претходната недела.

Би можело да ве интересира

Истражување: Бизнис довербата во Европа за 2023 година е на најниско историско ниво

А1он

За една седмица зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Грција

Рекреативната употреба на „гасот за смеење“ се зголемува во Европа

А1он

Секој четврти Европеец смета дека неговата финансиска состојба е „несигурна“

А1он

Америка и Европа ги зголемуваат каматите: Нов удар врз цената на станбените кредити

А1он

Лапид: Израел наскоро ќе стане важен снабдувач на гас за Европа

Ана Ололовска