Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

Од:

Најмалку 20 лица ги загубија животите при уривањето на зградата во изградба во Лагос, Нигерија, соопштија денеска спасувачките служби, 24 часа по несреќата, но многу работници сè уште се заробени под урнатините.

dobivaj vesti na viber

Зградата од 21 кат во изградба во луксузниот кварт Икоји во Лагос се урна вчера.

Вкупно девет работници се извлечени од под урнатините, соопшти претставник на Националната агенција за управување со вонредни состојби.

Тој рече дека денеска се извлечени уште пет тела и оти вкупниот број на загинати се искачи на 20.

Би можело да ве интересира

Најмалку 50 жртви во поплавите во Нигерија

Најмалку 30 луѓе изгореа, меѓу нив и деца, при судир на три автобуси во Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напад на католичка црква во Нигерија

Ана Ололовска

Убиени најмалку 12 фармери работејќи на нива во северна Нигерија

Ана Ололовска

Десетици убиени во напади на екстремисти во Нигерија

Ана Ололовска

Уапсен генералниот сметководител на Нигерија, проневерил околу 200 милиони долари

Ана Ололовска