Нов американски воздушен напад врз Исламската држава

Соединетите Американски Држави соопштија дека спровеле нов воздушен напад врз Исламската држава во Сомалија.

Убиени се тројца екстремисти на Исламската држава во вчерашниот напад во влизина на планината Каркар, на северот на Сомалија, соопшти американската воена команда за Африка. Тоа е втор напад овој месец.

Елиминирањето на овие терористи делува на капацитетот на Исламската држава во Сомалија да се заканува на недолжните Сомалијци во таа област ида го одвлече вниманието на терористичата мрежа. Исламската држава е многу скромна екстремистичка група во Сомалија во однос на Ал Шабаб.

Би можело да ве интересира

Трамп: Соборивме ирански дрон

Анкета: Бајден со најголема популарност кај демократите за да му се спротивстави на Трамп

САД со нови санкции кон Русија поради задржаните украински морнари

Ана Ололовска

Трамп: Соборивме ирански дрон во Ормутскиот Теснец

Ана Ололовска

ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска