Носењето маска на отворено стана задолжително во Техеран

Од:

Иранскиот претседател Хасан Рохани им соопшти на Иранците дека носењето маска на отворени јавни места во главниот град Техеран станува задолжително, а оние што нема да ја почитуваат оваа нова мерка ќе бидат казнети.

Иран поминува низ третиот бран од епидемијата, а дневниот број на смртни случаи неделава достигна црн рекорд, со 239 лица жртви на инфекцијата со коронавирусот.

Во последните 24 часа во земјата умреа 195 лица, со што вкупниот број на смртни случаи од коронавирус достигна 28.293, а бројот на заразени во просек дневно изнесува 3.875, соопшти Министерството за здравство, пренесе Гардијан.

Иран уште во јули ја воведе обврската за носење маска на затворени јавни простории, но без казни за прекршителите на оваа мерка. Маските сега се задолжителни и на отворен и на затворен јавен простор во Техеран.

Рохани во телевизиско обраќање рече дека сите што ќе се најдат без маска ќе бидат казнети со 500 ријали, а заразените кои не биле во карантин ќе треба да платат два милиони ријали (речиси 2.000 американски долари).

Британските медиуми пренесуваат дека од 3 октомври во Техеран се затворени училиштата, продавниците, рестораните и другите јавни институции.

Би можело да ве интересира

Србија: Полициски синдикат тужи 300 директори на школи затоа што ги терале учениците да носат маски

Жарко Настоски

Британија ќе ги олабави мерките за Божиќ, луѓе од три домаќинства ќе може да слават заедно

Жарко Настоски

Макрон до Французите: Вашите напори се исплатија, го поминавме врвот на вториот бран

Жарко Настоски

Британија: Трипати повеќе починати од вчера, најмногу смртни случаи од Ковид-19 во последните шест месеци

Жарко Настоски

Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Жарко Настоски

Речиси 7.000 новозаразени во Србија, 37 починати од Ковид-19

Жарко Настоски