Норвешка ќе ги брише податоците за граѓаните земени преку апликација за Ковид-19

Од:

Здравствените власти во Норвешка најавија дека ќе ги избришат сите податоци кои беа собрани со помош на мобилната апликација за следење на заразените со коронавирус и пронаоѓање на нивните контакти.

Одлуката следува по искажаната загриженост од норвешкото надзорно тело за заштита на податоците.

Потпирајќи се на блутут-врски и централизирана база на податоци за ГПС-локации на корисниците, Норвешка беше меѓу првите западни земји што разви таква апликација.

Собраните податоци беа чувани 30 дена, а апликацијата сега ќе биде укината. До денес, 8.628 луѓе се заразени со коронавирусот во Норвешка, а регистрирани се вкупно 242 смртни случаи.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во Брисел продолжен полицискиот час, заштитни маски задолжителни насекаде

А1он

Шпанските региони ја повикаа шпанската Влада да воведе вонредна состојба

А1он

Нови рекордни бројки на новозаразени во Србија, БиХ и Словенија

А1он

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

А1он

Бојко Борисов во изолација откако бил во контакт со заразен заменик-министер

Жарко Настоски