Њујорк Тајмс: Трамп е нервозен поради резултатите на изборите, ја обвинил Меланија за неуспесите

Од:

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги нападна своите блиски соработници поради резултатите од изборите во САД одржани на 8 ноември, а Тајмс пишува дека тој ја обвинил сопругата Меланија за неуспесите на кандидатите на Републиканската партија.

Победата на Рон ДеСантис на изборите за гувернер на државата Флорида дефинитивно за него беше најлоша. ДеСантис на изборите доби нешто повеќе од 4,6 милиони гласови, дури 1,5 милиони повеќе од кандидатот на Демократската партија Чарли Крист.

Гувернерот на Флорида моментално е еден од најпопуларните политичари во Републиканската партија и може да ги наруши плановите на Трамп за претседателските избори во 2024 година. Се очекува Трамп следниот вторник да објави дека ќе се кандидира за трет мандат како претседател на САД.

„Тајмс“ пишува дека Трамп многу им се налутил на своите советници по поразите што ги претрпеа неговите кандидати. Тој, наводно, бил особено бесен затоа што републиканците го избрале контроверзниот ТВ лекар Мехмет Оз за свој кандидат за Сенатот на државата Пенсилванија. Трамп обвини неколку блиски соработници и неговата сопруга Меланија, која беше меѓу истакнатите поддржувачи на Оз. Американскиот дневен весник Њујорк Тајмс пишува дека „бесниот“ Трамп тврдел дека одлуката на неговата сопруга „не била најдобра“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Трамп: Ние сме на работ на третата светска војна

Ана Ололовска

Канаѓанката сакала да го отруе Трамп, и се заканува повеќе од 20 години затвор

Мета ги враќа Фејсбук и Инстаграм профилите на Трамп

Џошуа Кушнер стана побогат од Доналд Трамп

А1он

Трамп и неговите адвокати казнети со речиси еден милион долари за тужба против Клинтон

Ана Ололовска

Трамп побара официјално да се врати на социјалната мрежа

Ана Ололовска