„Њујорк тајмс“: Иран тајно складира ракети во Ирак

Од:

Иран тајно префрла ракети во Ирак, тврди американскиот версник Њујорк тајмс. Зголемениот арсенал од балистички ракети со мал дострел е последниот признак за пропаднати напори на САД за запирање на активностите на Техеран.

Вашингтон го зголеми одново военото присуство на Блискиот исток за да се спротистави на пројавата на нови закани за американски интереси вклучително напади врз нафтени танкери и објекти за кои американското разузнавање го обвинува Иран. Од мај адмнистрацијата на Трамп испратила уште 14.000 војници во регионот, наведува весникот.

Новите разузнавачки посдатоци за натрупување ракетен арсенал во Ирак е нов знак дека обидите да се запре Техеран се пропаднати. Ракетите се закана за сојузниците и партнерите на САД во регионот, наведуваат американски претставници од разузнавањето.

Ракетен арсенал вон границите и дава на иранската Влада и армијата предност при каква било криза со САД или нивни регионални сојузници. Иран ги користи ирачките шиитски милиции за преместување и криење на ракетите. Паравоените тимови во пракса контролираат многу патишта, мостови и објекти од инфраструктурата и тоа го олеснува тајното внесување ракети, нагласува Њујорк тајмс.

Би можело да ве интересира

Иран: Маскирани напаѓачи го убија командантот на силите Басиџ, соработник на Сулејмани

Ана Ололовска

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Ана Ололовска

Две ракети биле испукани кон украинскиот Боинг соборен крај Багдад, се нагласува во извештај

Ана Ололовска

Три ракети истрелани врз Зелената зона во Багдад

Ана Ололовска

ВИДЕО: Две ракети удрија во близина на американската амбасада во Багдад

А1он

Илјадници студенти во Багдад им се приклучија на демонстрантите по судирите со полицијата

Ана Ололовска