Њујорк тајмс: Голем број хаубици од западни држави вон употреба во Украина

Од:

Украинските вооружени сили истрелуваат илјадници артилериски гранати врз руски цели секој ден од технолошки напредни хаубици доставени до Киев од САД и нивните сојузници, но поради прекумерната употреба на бојното поле, третина од нив не се во функција, потврдуваат американски и украински официјални лица.

Третина од околу 350 хаубици од западно производство, донирани на Киев, се надвор од употреба во секој момент, според американските воени претставници, објави Њујорк Тајмс.

Војниците на бојното поле не можат да ги заменат истрошените артилериски цевки кои можат да бидат долги повеќе од шест метри и да тежат илјадници килограми, поради што Европската команда на Пентагон приоритетно оспособи објект за поправка во Полска.

Сепак, украинските власти би сакале локациите за одржување на артилериското оружје да бидат поблиску за да можат што поскоро да ги вратат на фронтот, во активни борбени операции, потврдиле за Њујорк Тајмс американски претставници запознати со тоа прашање.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати

„Форин аферс“: Во следните шест месеци ќе бидеме сведоци на голема човечка трагедија

Горан Наумовски