Низок одѕив на гласачите на парламентарните избори во Италија

Од:

Помалку од 20 отсто од италијанските граѓани со право на глас гласале во првите часови на денешните парламентарните избори, што се чини дека ќе стане ново историски најниско ниво на излезност на гласачите, јави ДПА.

dobivaj vesti na viber

Гласачките места беа отворени во 7 часот наутро по локално време. Според Министерството за внатрешни работи во Рим, до 12 часот излезноста била 19 отсто, што е помала од бројките од изборите во 2018 година, на кои беше забележан најмал одѕив некогаш забележан по Втората светска војна со околу 73 отсто вкупно.

Денешните избори може да завршат дури и со помала излезност, при што експертите предвидуваат излезност под 70 проценти.

Околу 51,5 милиони луѓе имаат право да гласаат на парламентарните избори, а гласачките места се затвораат во 23 часот.

Според анкетите, десничарскиот сојуз предводен од Џорџа Мелони и нејзината националистичка партија Браќа на Италија се очекува да победи, па дури и да добие апсолутно мнозинство, со што Мелони ќе стане првата жена премиерка на Италија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во свлечиштето во Италија загинаа две деца и бебе

Горан Наумовски

ВИДЕО: Катастрофални свлечишта и поплави во Италија, бројот на жртвите расте

Ана Ололовска

Облечени како гладијатори се сликале со туристи во Рим, па им изнудувале пари

Ана Ололовска

Италија: Прогласена вонредна состојба во Искија по лизгање на земјиштето

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се бараат преживеани по свлечиштето во Италија, заробени семејства чекаат помош

Ана Ололовска

ВИДЕО: Се извлекуваат преживеаните по лизгање на земјиште во Италија, жена загина, 10 се водат за исчезнати

Ана Ололовска